top of page

YENİ YILDA VERECEĞİNİZ EN GÜZEL HEDİYE "ZAMAN"

"Bir insanın bir insana verebileceği en güzel hediye, ona ayırabileceği zamandır. " Dale Carnegie


Zaman en değerli hediye, çünkü sadece belli bir miktarı var. Daha fazla para kazanabilirsiniz ama daha fazla zaman kazanamazsınız. Birine zamanınızı verdiğinizde, onlara hayatınızın asla geri alamayacağınız bir bölümünü vermiş olursunuz. Zaman senin hayatın. Bu yüzden birine verebileceğiniz en büyük hediye zamanınızdır. Sadece ilişkilerin önemli olduğunu söylemek yeterli değildir; onlara zaman ayırarak bunu kanıtlamalıyız.Tek başına kelimeler değersizdir. "Çocuklarım, eşim bizim aşkımız laftan ibaret olmamalı, eylemde kendini gösteren gerçek aşk olmalı." İlişkiler, zaman ve çaba gerektirir ve aşkı hecelemenin en iyi yolu "ZAMAN"dır.


Hayat ve zaman en güzel hediyedir kıymet bilene. Böyle söylemekle olmaz tabi, öyle yaşamak lazım ki; dolu dolu, köklenerek toprağa, pes etmeden , düşe kalka ama dim dik bir duruşla… Bunu bir bakış açısı haline getirebilmekse büyük meziyet . Bir tutkudur çünkü özenle yaşamak. Bize verilen bir hediyedir ; doğa, zaman, sağlıklı bedenlerimiz, ruhlarımız, sahip olduklarımız, hatta olamadıklarımızla…

Geri dönüşü yoktur, gitti mi arkasından bakakalırız, satın alamayız, bir daha bulamayız, karşılığında ne verirsen ver gelmez geri. Giden gider, biten biter. Vakit yok ertelenen hayallerin hayata geçmesini beklemeye, mutlu anlar yaşamaya ,sevdiklerimize sarılmaya , daha çok gülmeye… Sadece şuan var.


“Hiç kimse için zaman durmaz” sözünü birkaç kez duymuşuzdur. Bu sözler ne kadar doğru. Zaman, dünyadaki varlığımızı gösterir; doğum tarihimiz ile hayatımızın son günü arasındaki kısa çizgi, kim olduğumuza, nasıl yaşadığımıza, kimleri tanıdığımıza ve hayatlarımızla ne yaptığımıza dair kişisel bir geçmişi içerir.


Zamanın yaşamamıza izin verdiği şeyin bir sonucu olarak, bizi neyin açıp kapattığını tanımlayabiliriz. O zaman kendimizi, varlığımızı uyandıran şeyi yeniden deneyimlememize neden olacak olaylara ve insanlara doğru çekim yaparken buluruz. Zamanı etkin kullanma benzetmesi, önce büyük kayaların bir kavanoza yerleştirilmesinden sonra çakıl, kum ve su eklenmesiyle gösterilmektedir.Bu basitçe, önce en önemli görevlere odaklanarak zamanı akıllıca kullanmanın temsilini göstermek içindir, vb. Bazen yakalanan şeyi unutmak ya da geri dönüp yeniden yapmak isteriz ama bunu yapamayız çünkü zaman durmaz ve geri sarmaz.Sadece o zaman içinde olanlardan öğrenebilir, ondan büyüyebilir ve yolumuza devam edebiliriz. Ancak zaman;daha iyi insanlar olmamızı sağlayacak kendi içimizde değişiklikler yapmamız için bize fırsatlar verin.Yaptığımız yanlışlar için af dilemek ve affetmeye çalışmak, başkalarına bakış açımızı, kendimize bakış açımızı değiştirmek, değer katmak ve nihayetinde etrafımızdakiler üzerinde olumlu bir etkisi olacak özsaygımızı geliştirmek.Webster sözlüğüne göre zaman, bir dönem olarak tanımlanır;bu, insanların eylemleri ve sözleriyle yakalanıp korunan ve esasen yaşamlarımızı oluşturan şeye dönüşen bir yaşam kapsülü gibidir.


Zaman görülemez; bir saat, ne yapmamız gerektiğini ve ne zaman yapmamız gerektiğini anlamamızı sağlayan bir gösterge olarak kullanılır. Zamanın içinde ne istersek onu yapma yeteneğine sahibiz, ancak zamanı etkili olmak için kullanmak iyi harcanmış zamandır. Farkında olmadan, her gün nasıl zaman geçireceğimize karar veriyoruz, size ve dokunacaklarınıza fayda sağlayacak anılar yaratarak akıllıca harcayalım.

Kendinize zaman hediye etmek isterseniz, tek ihtiyacınızın sadece durmak olduğunu göreceksiniz. Kendine bir hediye vermeyi düşündüğünde televizyon, telefon vb. azaltıp bu süreyi sessizliğine ayırabilirsin.


Yeni bir yılda kendinize ve sevdiğinize vereceğiniz en güzel hediye zaman olsun.

30 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page