top of page

Şükran duymak hayatınızı ve düşünce tarzınızı nasıl değiştirir?


Hayatımızdaki en güçlü hoş duygulardan biri şükrandır. Peki nedir şükran?


Hayatımızdaki dıştan gelen güzel şeyleri ya da hayatın güzelliklerini fark ettiğimizde benimsediğimiz bakış açısı olarak tanımlanır. Sahip olmadığın şeylere değer vermek yerine sahip olduklarına değer vermektir. Müteşekkir olmanın kalitesidir ve insan deneyimimiz için esastır. Koşullarınız ne olursa olsun, “küçük” olsalar bile her zaman şükredecek şeyler vardır. Bu şeylere odaklanmak sadece zihniyetinizi ve bakış açınızı değiştirmekle kalmaz, aynı zamanda sağlığınızı da besler.


Şükran, hayatınızı o kadar derinden değiştirebilir ki, nasıl yaşadığınıza ve neye sahip olduğunuza yeni bir şekilde, şükran gözüyle bakmak- ve bu bir seçimdir. Öyle bir anda olan bir şey değildir; bu yapmayı seçtiğiniz bir şeydir. Minnettar olduğunuz şeylere odaklanmak, hayata dair tüm bakış açınızı değiştirebilir. Düzenli olarak şükran uygulamaya başlarsanız, kendinizi de bir o kadar mutlu ve tatmin olmuş hissedersiniz.


Şükran hayatınızı ve düşünce tarzınızı nasıl değiştirir peki?


Şükran stresi ve kaygıyı azaltır


Şükran, olayları perspektife sokarak stresi ve kaygıyı azaltabilir. Stresli ve endişeli olduğunuzda, küçük şeyler için endişelenip büyük resmi unutmanız kolaydır. Minnettar olarak, şeyleri olduğu gibi değil, nasıl olabileceklerini görebilir, olumsuzluk yerine mutluluğu seçmenize izin verebilirsiniz.


Minnettarlık aynı zamanda bir başa çıkma mekanizmasıdır. Stres, kaygı ve öfkeyi yönetmenize yardımcı olur ve zorluklarla başa çıkma yeteneğinizi geliştirir. Sizi daha iyimser ve daha az materyalist yapar. Ve başkalarına teşekkür etmek istemenizi sağlayarak sosyal bağlantıyı güçlendirir.


İlişkileri geliştirir


Minnettar insanların başkalarına karşı nazik olma ve sevdiklerine takdir gösterme olasılıkları daha yüksektir. Hayatınızdaki insanlar için minnettar olduğunuzda, o zaman onlara bağlı hissedebilir ve onlara sevginizi ifade edebilirsiniz. Minnettarlık ayrıca insanların daha az yargılayıcı ve başkalarına karşı daha empatik olmalarına yardımcı olur.


Şükran evlilik için de sağlıklıdır. Sizi daha uyumlu ve düşünceli bir ortak yapar çünkü ilişkiyi hafife almadığınızı ve birlikte sahip olduklarınızın değerini takdir ettiğinizi gösterir.


Özgüveni artırır


Minnettarlık ve benlik saygısı arasında güçlü bir bağlantı vardır çünkü minnettarlığı ifade ettiğinizde kendiniz hakkında daha iyi hissedersiniz. Eksikleriniz için kendinizi azarlamak yerine, sahip olduklarınızı ve başardıklarınızı takdir edeceksiniz. Paranız veya bir sürü başarınız olmadan zengin ve başarılı olabilirsiniz. Bu, sizin bakış açınıza ve sizin için zenginliği neyin oluşturduğuna bağlıdır.


Sağlığınızı destekler


Minnettar olmak sağlığınızı da iyileştirebilir. Şükran, gelişmiş bağışıklık sistemi işlevi ve kalbiniz için sağlıklı olan düşük kan basıncı ile bağlantılıdır. Minnettar insanlar ayrıca, minnettar olmayanlara göre daha fazla egzersiz yapma ve daha sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıkları edinme eğilimindedir. Kim olduğunuz ve sahip olduğunuz şeylere için minnettar olduğunuzda, onu sağlıklı alışkanlıklarla beslemek ve desteklemek istersiniz. Berkeley Üniversitesi web sitesinde yapılan bir araştırma, minnettarlığın, bizi rahat yiyeceklere ulaşmaya teşvik eden olumsuz duyguları azaltarak yeme alışkanlıklarını iyileştirebileceğini göstermektedir.


Uykunuzu iyileştirebilir


Şükran duymak, minnettar olmak, daha iyi uyumanıza da yardımcı olabilir, bu da kulağa tuhaf bir fayda gibi gelebilir. Ancak, minnettar hissetmekle kaliteli dinlenme arasında bir bağlantı vardır. Minnettar olduğunuzda, olumlu duygular hissedersiniz ve daha az endişe yaşarsınız. Olumsuz bir ruh hali genellikle kalitesiz uyku ile el ele gider. Huzurlu gecelerinizin anahtarı şükran olabilir. Yatmadan önce de uygulamayı deneyin. Örneğin, yatmadan önce bir şükran günlüğü yazabilirsiniz.


Şükran duymak için ne yapmalıyım?


Şükran duyma yeteneğimizin üstünde çalışmamızın birkaç yolu var. Bunlardan ilki meditasyon ya da yoga gibi bir pratik yapmak. Şükran duymak etrafımızda ve içimizde olanları bilinçli bir şekilde fark etmekle başlar. İnsanların sana yaptıkları iyilikleri, hayatındaki güzel şeyleri ve rastgele karşılaştığın güzellikleri görmezsen nasıl fark edip şükran duyabilirsin ki? Farkındalık ve Şefkat Meditasyonları bunun için birebir. Farkındalık meditasyonları etrafımızda ve içimizde olan bitenlerin bilinçli bir şekilde fark etmemizi sağlar. Dikkatimizi fiziksel hislerimize, düşüncelerimize ve duygularımıza, bir yandan da etrafımızda olanlara, duyduğumuz seslere, mesela öten bir kuşun sesine ya da aldığımız kokulara, mesela fırından çıkan kurabiyelerin kokusuna çeker.


Şükran meditasyonları farkındalığımızı bir adım öteye taşırlar. Bu meditasyonlar hayatımızdaki bu olumlu faktörlere odaklanmamızı sağlarlar. Belki dikkatimizi arkadaşlarımızın bize yaptıkları iyiliklere çekerler. Belki ailemizle, sevdiklerimizin bizi nasıl desteklediklerini fark etmemizi sağlarlar. Annemizin bize yaptığı yorgunluk çayını, arkadaşımızın dertlerimizi dinleyişini, ihtiyacımız olduğu bir anda bize sarılan kardeşimizi, bize sokakta nazikçe selam veren bir yabancıyı… Şükran meditasyonları tüm bunları ve fazlasını fark edip müteşekkir olmamızı sağlar.


Arkadaşlarımıza, ailemize ve sevdiklerimize duyduğumuz minneti dile getirdiğimizde onlarla olan ilişkilerimizi kuvvetlendiririz. Duyduğumuz şükranı dile getirmek meditasyonlarla geliştirmeye başladığımız yeteneğimizi pekiştirmenin mükemmel bir yolu. Dahası sevdiklerimize sevildiklerini, değer gördüklerini hissettirmek için harika bir yöntem. Bu da onlarla olan bağlarımızı kuvvetlendiren, güvende, sıcacık olduğumuz bir dünya yaratmamızı sağlayan bir şey.


Bir düşün: Sana en son kimin yardımı dokundu? Hayatındaki insanlara yaptıkları şeyler ya da sadece hayatında oldukları için en son ne zaman teşekkür ettin? Etmenin vakti gelmedi mi? Şükran duyma yetimizi geliştirmemizin bir diğer yolu yazmaktır. Şükran duyduğumuz şeyleri yazmak düşüncelerimizi organize etmemizi sağlar.


Sonuç olarak,


Şükran yaşayabileceğiniz en güçlü duygulardan biridir. Sağlığı, mutluluğu, uykuyu, özgüveni, iyimserliği ve hatta fiziksel gücü geliştirir. Minnettarlık, hayatımızdaki iyi şeyleri takdir etmemize, gelecek hakkında daha iyimser olmamıza ve diğer insanlarla daha fazla bağlantı kurmamıza yardımcı olur. Şükran da bulaşıcıdır, bu yüzden başkalarıyla uyguladığımızda orman yangını gibi yayılabilir. Tüm nimetlerinize odaklanmak için bir şükran günlüğü tutmayı deneyin. Şükran duyduğumuz şeyleri yazmak düşüncelerimizi organize etmemizi sağlar. Yazarak düşündüklerimizi anlamlandırmaya başlayabiliriz. Dahası üstlerinde düşünüp onları olduğumuz durumlara bakacağımız yeni bir lens yaratmak için kullanabiliriz.


Sizler için bir şükran günlüğü hazırladım. Aşağıdaki linkten indirebilirsiniz. Haftanın yedi günü doldurabilir, istediğiniz şekilde çoğaltabilir veya sadece istediğiniz günlerde yazabilirsiniz...


Belki bu günlüğü doldururken bana da şükran duygularınızla güzel hislerinizi göndermek istersiniz.


Sevgilerimle...









94 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Yorumlar


bottom of page